Proč je nutné dům či byt udržovat v dobrém stavu

Estimated read time 3 min read


Asi není třeba říkat, že majitelé nemovitostí mají spoustu povinností, a to jak psaných, které jsou dané zákonem, tak i nepsaných, které se od nás společensky očekávají. A mezi ně patří i to, že budeme svůj dům či byt udržovat v dobrém stavu. V tomto smyslu to neznamená, že uvnitř bude vždy čistě uklizeno, ačkoliv to samozřejmě neuškodí. Jde spíše o nepoškozenou fasádu, střechu, do které neteče, nevysklená okna. O věcech jako fungující odpad, topení či vodovod ani nemluvě. Zdi pak nesmí být popraskané, a to ani zevnitř, ani zvenku. Jistě, nemusí vypadat jako nový, rozhodně však o něj musí být pečováno.

 

dům v dobrém stavu

 

Zde se můžeme ptát, proč je to tak nutné. Koneckonců nemovitosti vydrží poměrně dlouho bez jakékoliv úhony. Na to jsou také stavěny. Pokud nepřijde žádná přírodní katastrofa, pak je silně nepravděpodobné, že by došlo k nějakému vážnějšímu poškození.

 

To si myslí většina lidí, avšak bohužel se plete. Žádná z částí domu nevydrží věčně, byť některé mají delší životnost než jiné. Je však potřeba, abychom řešili i drobná poškození, ke kterým čas od času dochází. Například větev či vandalové můžou vysklít okno, čímž dovnitř bude neustále pronikat venkovní vzduch a s ním také déšť, případně sníh. To může snadno poškodit vnitřek a způsobit vznik plísní.

 

klasický panelák

 

Co by se tedy stalo, kdybychom se o dům nestarali? V první řadě by se v něm nedalo bydlet. A pokud bychom jej měli jen jako investici, tedy s tím, že jej za několik let prodáme, pak by jeho cena klesla namísto toho, aby stoupala. Na celé věci bychom tak prodělali.

 

Dále je potřeba se zmínit i o ovlivnění okolí. I jeden napůl zbořený dům dělá dané ulici špatné jméno a ovlivňuje ceny ostatních nemovitostí v ní. To samozřejmě nebudou ostatní majitelé kvitovat s nadšením. Rozhodně se tedy vyplatí si je tímto způsobem neznepřátelit. Nevíte totiž, jak se vám mohou jednou pomstít.

You May Also Like

More From Author