Je barva auta skutečně důležitá?

Estimated read time 3 min read


Pokud popisujeme nějaký automobil, pak jednou z prvních věcí, které uvedeme, je jeho barva. A není divu, kromě modelu a značky je to jeden z nejvýraznějších poznávacích znaků, které máme k dispozici. Jelikož se my lidé řídíme především zrakem, rozhodně se tomu nelze divit. Barva karoserie je tak jedním z faktorů, které bereme při pořízení auta v úvahu.

 

červené auto po bouračce

 

Většinou však o ní uvažujeme pouze z estetického hlediska, tedy zda se nám líbí či nikoliv, případně zda se nám bude hodit k plánovanému vybavení. To jsou samozřejmě všechno velmi validní body, avšak v současnosti již víme, že může mít i velmi praktický význam, který může ovlivňovat vlastnictví auta.

 

V první řadě jde o viditelnost. Bílé nebo šedé vozidlo bude mnohem hůře vidět, zvláště za mlhy či v noci. Pokud navíc zapomenete zapnout světla, což se může stát, můžete se velmi snadno stát obětí dopravní nehody. Naopak auto s výraznou barvou bude vidět na mnohem větší vzdálenost, takže možnost, že do něj někdo narazí, jelikož jej neviděl, je mnohem menší.

 

auta různých barev

 

Ovšem ne všechny výrazné barvy jsou dobré. Stačí si vzít například červenou. Ta je poměrně obvyklá a celkem oblíbená, bohužel nejen u lidí. Testy prokázaly, že právě červená z nějakého důvodu přitahuje ptáky, kteří následně na vozidle nechají památku. Navíc jsou tyto i velmi dobře vidět, neboť bílá s červenou značně kontrastuje.

 

Co se znečištění týče, pak to je další bod. Pokud jezdíme hodně v terénu, zvláště bahnitém, je dobré zvolit takovou barvu, na které nebude zaschlá hlína vidět, případně nebude tolik poutat pozornost. Pak se nebudeme muset stydět jet po jízdě terénem domů po klasické silnici.

 

Jedná se tedy o problém, který není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Nestačí jen vybrat tu, která se nám líbí. Je potřeba se zaměřit i na praktičnost, což bohužel mnoho lidí nedělá a následně toho litují.

You May Also Like

More From Author